2021-04-10 12:09:20• hírek • Bede Emőke

Több mint 21 ezer kórházi fertőzést jelentettek a tavalyi évben

Képünk illusztráció. Forrás: pixabay.com
Képünk illusztráció. Forrás: pixabay.com

Az egészségügyi személyzet által továbbadott betegségek a világ számos pontján okozzák napi szinten a páciensek elhalálozását, s ez nem korlátozódik csak az elmaradott országokra. Egy-egy kórházi fertőzés akkor is emberéleteket követelhet, ha egyébként maga az egészségügyi intézet a legmodernebb eszközökkel van felszerelve.

Épp ezért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rendszeresen igyekszik felhívni a figyelmet mindazon módszerekre, melyekkel meggátolható a kórházi fertőzések kialakulása. Bármennyire is banálisnak hangzik, ennek egyik legelső lépése a kézmosás népszerűsítése, ugyanis az egészségügyi személyzet tagjai olykor-olykor hajlamosan elfelejtkezni erről, s így taxiként viszik át egyik páciensről a másikra a különféle fertőzéseket. Ennek okán pedig a kezelt személyeknél olyan komoly betegségek is jelentkezhetnek (akár a kórház elhagyását követően is), melyek a beutalás pillanatában még nem veszélyeztették az életüket.


Azzal sajnos nem árulunk el nagy meglepetést, hogy a kórházi fertőzések tekintetében Románia is érintett, 2020 során nem kevesebb mint 21.151 olyan megbetegedést regisztráltak, mely bizonyíthatóan az egészségügyi intézmény falai között alakult ki. 1.150 esetbe szepszis, azaz vérmérgezés történt, 8.004 alkalommal pedig a légzőrendszert támadta meg a betegség. 6.417-szer emésztőrendszeri panaszokhoz vezettek a kórokozók, 2.203-szor pedig húgyúti fertőzés történt. A női nemi szervekkel kapcsolatban 139 esetben jelentettek fertőzést, 562 alkalommal pedig a bőrproblémákról számoltak be. 215 alkalommal az injekciók kapcsán, 1321-szer pedig a műtét utáni sebek kapcsán alakultak ki infekciók. 1.140 eset az „Egyebek” kategóriába esik. Szatmár megyében mindösszesen 219 nozokomiális fertőzést jelentettek, ezeknek túlnyomó része, szám szerint 169 emésztőrendszeri betegséget eredményezett.


Ami a kórházi osztályok szerinti megoszlást illeti, a legtöbb intézményen belüli fertőzést, szám szerint 4.259-et az intenzív osztályokról jelentették, de nem sokkal marad el mögötte a sebészet sem (3.695). A hivatalos mérleg szerint a Szatmár megye területén üzemelő kórházak intenzív osztályain 46-szor, a sebészeten 22-szer történt fertőzés, 6-an pedig dialízis közben kapták meg a kórokozót. A többi infekció túlnyomó többsége más osztályok között oszlott meg.


A szomszédos Bihar megyéből az elemzett időszakban 269, Szilágyból 194, Máramarosból pedig 399 kórházi fertőzést jelentettek a hatóságok felé. 


Az efféle fertőzéseket könnyen továbbadhatják a kórházban dolgozók, illetve az oda érkező látogatók is. Utóbbiaknak tanácsos úgy a látogatás előtt, mint utána kezet mosni, illetve nem árt, ha tartanak maguknál egy gél vagy spray állagú kézfertőtlenítőt is. Ezekkel a szinte már minden kisboltban megvásárolható szerekkel ugyanis könnyen megoldható a fertőtlenítés akkor is, ha a konkrét kézmosás valamilyen ok miatt nem kivitelezhető. Nem érdemes elmulasztani ezt az apróságnak tűnő, de annál fontosabb lépést, hiszen a hanyagság valakinek akár az életébe is kerülhet. 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: